تعریف استیل:

استیل آلیاژی است که بر مبنای آهن بوده که به اصطلاح فولاد یا استیل نامیده می شود. در استیل کمتر از ۲% کربن وجود دارد. فولادها به دو دسته آلیاژ و کربن تقیسم می شوند زمانی که به آهن عناصری اضافه گردد تبدیل به آلیاژهایی می شوند که خواص بسیار زیادی دارند. مثلا با اضافه کردن کروم به آهن ، استیل ضد زنگ یا استینلس به وجود می آید که در مقابل خوردگی ها مقاومت بالائی را دارا می باشد.

کاربرد استیل در ساخت گیت کنترل تردد:

گیت های کنترل تردد ماداکتو از ورق استیل ساخته می شود حتی تمامی اجزای داخل و بدنه این گیت ها از ورق استیل ضد زنگ ساخته شده اند . استیل وقتی ضد زنگ می شود که مقدار کمی کروم داشته باشد در حقیقت این کروم باعث می شود تا لایه بسیار نازکی بین هوا و فلز قرار بگیرد و باعث شود تا استیل سالم باقی بماند . تمامی گیت های کنترل تردد اهرمی و گیت های شیشه ای ماداکتو از نوع استیل ۳۰۴ می باشند .

استیل ۳۰۴ چیست ؟

منظور از اینکه استیل ۳۰۴ است یعنی حاوی ۱۸% کروم و ۸% نیکل می باشد . زمانی که استیل ها از سری ۳۰۰ باشند یعنی این گونه استیل ها دارای نیکل بوده و جذب آهن ربا نمی شوند . استیل ها ۱۰۰% قابل بازیافت بوده و می توان آنها را ذوب نموده و دوباره قالب گیر می کرد .

مقاومت استینیلس استیل در برابر دماهای بسیار بالا و یا بسیار پایین بسیار زیاد بوده به همین دلیل است که گیت های کنترل تردد ماداکتو قابلیت نصب در فضاهایی با دمای بسیار بالا “جنوب ایران” یا در فضاهای باز و برفی “پیست اسکی” و … را دارا می باشد. گیت های کنترل تردد اهرمی و تمامی مدل های گیت های کنترل تردد شیشه ای از سری ۳۰۰ و از نوع نگیر می باشد . منظور از استیل نگیر “غیر مغناطیسی بودن” است یعنی استیل از آلیاژ نیکل با کربن کمتر از ۱% درصد تولید شده است.

خواص استنلیس استیل در گیت های کنترل تردد ماداکتو

۱- ظاهری زیبا و شکیل و جذاب

۲- بسیار مقاوم در برابر رطوبت و خوردگی

۳- بسیار مقاوم در برابر گرما و حرارت بالا

۴- عمر طولانی و مفید

۵- هزینه کمتر گیت های با بدنه استیل ماداکتو در مقایسه با نمونه هایی با بدنه چوب و شیشه

۶- استهلاک کمتر

۷- کاملاض ضد ضربه و مقاوم

از آنجا که در ایران ورق های استیل ساخته نمی شود تمامی ورق های استیل در ایران از کشورهای اروپایی و عموماً از چین و تایوان و کره وارد می شوند. شرکت سامانه هوشمند ماداکتو در تولید گیت های کنترل تردد خود از ورق استیل ۳۰۴ نگیر و ضد خش با ضخامت ۲ میلمتر استفاده می نماید.

حتی تمامی لوله های به کار رفته در گیتهای کنترل تردد تمام قد “امنیتی” و گیت های اهرمی شرکت ماداکتو از نوع استیل می باشد و نکته مهم در استفاده از این لوله ها در تولیدات گیت کنترل تردد ماداکتو مقاومت بالا در برابر خوردگی و همچنین شرایط محیطی مجموعه ها می باشد. 

لوله های استیل گیت های کنترل تردد ماداکتو دارای ضخامت نزدیک به ۲ میلیمتر است که این امر سبب استحکام هر چه بیشتر گیت های کنترل تردد اهرمی و تمام قد شرکت ماداکتو می شود.

۱۰ تا از بزرگترین شرکت های تولید کننده ورق استیل در جهان از جمله :

۱- ArcelorMittal

که این شرکت یکی از بزرگترین تولید کننده های استیل در دنیا بوده و تقریبا بیش از ۱۰ % استیل بازار استیل در دنیا را دارا می باشد.

این کارخانه با داشتن بیش از ۲۳۲۰۰۰ نفر کارمند در لوگزامبورگ واقع شده و به بازارهای اروپایی و آمریکایی محصولات خود را عرضه می نماید.

۲-Nippon Steel & Sumitomo Metal Corporation (NSSMC)

این شرکت با داشتن بیش از ۸۳۰۰۰ نفر کارمند دومین شرکت بزرگ عرضه کننده استیل در دنیا می باشد.

۳-Hebei Iron and Steel Group

این شرکت از سال ۲۰۰۸ میلادی فعالیت خود را در زمینه استیل اغاز نموده و بیش از سی میلیون تن استیل را در هر فصل به بازار عرضه می نماید.این شرکت یکی از بزرگترین تولیید کننده ورق استیل در چین می باشد.

۴-Baosteel

این گروه تولیدی از سال ۱۹۷۸ فعالیت خود را در بازار جهانی در زمینه تولید استیل اغاز نموده است.این شرکت با داشتن بیش از ۱۳۰۰۰۰ کارمند جزو یکی از بزرگترین تولیید کننده های ورق استیل در شانگهای چین می باشد.این شرکت ورق استیل بیش از ۴۰ کشور در دنیا را تامین می نماید

۵-Wuhan Iron and Steel Group

این شرکت از سال ۱۹۵۸ تاسیس شده و و یکی از شرکت های شناخته شده و مهم در صنعت استیل در کشور چین می باشد.این شرکت بیش از ۳۳ میلیون تن در هر فصل تولیدات استیل خود را به بازار عرضه می نماید.

۶-Posco

این شرکت از سال ۱۹۶۸ فعالیت خود را در زمینه تولیدات استیل در کره جنوبی آغاز نمودهو به یکی از بزرگترین تولیید کننده های ورق استیل در دنیا شناخته شده است. این کارخانه در Pohang کره جنوبی واقع شده است.

۷-Jiangsu Shagang

این کارخانه یکی از ۵ تا از بزرگترین کارخانه های تولید استیل در چین می باشد. این کارخانه در hangjiagang چین واقع شده و از سال ۱۹۷۵ به تولید آهن و استیل مشغول می باشد.

۸-Tata Steel Group

این کارخانه از سال ۱۸۶۸ در کشور هند فعالیت خود را آغاز نموده و از سال ۲۰۱۳ ،صادرات بسیار زیادی در زمینه کاری خود به کشور های خارج از هند انجام داده است.

۹-HYUNDAI Steel Company

این کارخانه از سال ۱۹۵۳ یکی از قطب های صنعتی مهم در کشور کره جنوبی بوده است.

۱۰-JFE Steel Corporation

این کارخانه از سال ۱۹۵۰ در توکیو ژاپن فعالیت خود را آغاز نموده و و در آپریل ۲۰۰۳ برند تجاری خود را از نام Kawasaki Steel به JFE تغییر نام داده است

کشور ایران نیز تمامی ورق های استیل خود را همانطور که قبلا نیز توضیح داده شد از شرکتهای چینی و تایوانی و کره ای به ایران وارد می نماید .

که بزرگترین مصرف کننده استیل در ایران پالایشگاه ها و نیروگاه ها و واحد های صنعتی بسیار بزرگ می باشند.

منابع :سایت WWW.STEEL-TECHNOLOGY.COM

مریم رضانواز-بهار ۱۳۹۷